LED to obecnie najintensywniej rozwijana technologia oświetleniowa. Nie ma się jednak co dziwić, zwłaszcza, jeżeli przyjrzeć się rozlicznym atutom takiego rozwiązania. Diody LED zużywają bardzo mało energii, dzięki czemu pozytywnie wpływają nie tylko na środowisko, ale i na naszą kieszeń. Odznaczają się przy tym bardzo dużą żywotnością, odpornością na uszkodzenia oraz niską temperaturą pracy. Pozwalają również na tworzenie ciekawych, designerskich instalacji, idealnych do nowoczesnych projektów mieszkalnych, restauracji czy hoteli. Co więcej, sterowanie taśmami LED sprawia, że są one łatwe i wygodne w obsłudze.

Taśmy LED

Taśmy LED najczęściej wytwarzane są z zastosowaniem diody 5050. W zależności od modelu mogą emitować cztery (taśmy LED RGBW) lub trzy (taśmy LED RGB) podstawowe barwy światła. W przypadku większości modeli, na odcinku 1 metra występuję około 60 diod. Pojawiają się co prawda opcje z mniejszą ilością LEDów, jednak emitowane przez nie światło daje w najlepszym razie przeciętny efekt. Mając to na względzie warto zainwestować w produkt wysokiej jakości, od renomowanego producenta. Dobrym przykładem jest taśma LED z diodami OSRAM cechująca się wysoką wytrzymałością i eleganckim efektem świetlnym.

 

Modern villa with colored led lights at night. Nobody inside

Zastosowanie taśm LED

Taśmy LED można wykorzystywać w zasadzie wszędzie, gdzie da się zainstalować, czyli przykleić do dedykowanego profilu aluminiowego. Montuje się w mieszkaniach, salonach, kuchniach i łazienkach, a także budynkach użyteczności publicznej. Trzeba jednak pamiętać o doborze parametrów produktu do rodzaju pomieszczenia. I tak, na przykład w łazienkach, stosuje się taśmy ze stopniem ochronnym IP65. Są one dodatkowo zabezpieczone powłoką silikonową, co chroni je przed wilgocią.

 

Sterowanie LED

Sterowanie taśmami LED przeprowadza się za pomocą specjalnego, dedykowanego do tego celu sterownika. Składa się on z dwóch urządzeń: odbiornika i nadajnika. Nadajnikiem może być pilot ręczny, pilot w formie panelu naściennego lub, pośrednio, w przypadku sterowania WIFI, komórka.

Sterowanie FIBARO

FIBARO to uniwersalny sterownik pozwalający na łatwe dostosowanie natężenia i barwy światła do funkcji pomieszczeń i potrzeb mieszkańców. System zapewnia zdalny dostęp i możliwość monitorowania stanu urządzeń w mieszkaniu z dowolnego miejsca na ziemi. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania głosem. Wystarczy powiedzieć, jak urządzenie ma się zachować, a polecenie zostanie natychmiast wdrożone w życie. FIBARO dba również o bezpieczeństwo mieszkańców. Dostęp do danych jest chroniony na najwyższym poziomie poprzez wykorzystanie innowacyjnych technik szyfrowania i systemu haseł.

 

Sterowanie DMX

Kontroler DMX to nowoczesny system opracowany z myślą o sterowaniu taśmami LED. Umożliwia sterowanie kolorami, ściemnianie/rozjaśnianie oraz osiąganie różnych efektów świetlnych. Działa w oparciu o przetwarzanie sygnału cyfrowego cyfrowego na sygnał PWM. Urządzenie to doskonale sprawdza się podczas koncertów, festiwali i innych eventów.

Sterowanie taśmami LED – dodatkowe uwagi

Stając w obliczu wyboru odpowiedniego sterownika do taśm LED, powinno się zwrócić uwagę na szereg kryteriów. Do najważniejszych należy maksymalne obciążenie, funkcje i możliwości sterowania oświetleniem oraz zasięg komunikacji pilota z odbiornikiem. W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości najlepiej skontaktować się z profesjonalnym sklepem lub fachowcem. To, wraz z odpowiednim montażem, daje gwarancję satysfakcji z użytkowania i zgodnego z oczekianiami efektu końcowego.

 

Masz pytania szukasz nietypowej instalacji napisz [email protected] lub zadzwoń 0048 61 666 01 23